Leczenie kanałowe
W Stomatologii PRO-FAMILIA stawiamy na zdrowy uśmiech naszych pacjentów. Jesteśmy w stanie uratować wiele zębów, które ze względu na głębokie ubytki próchnicowe były do niedawna skazane na usunięcie. Jest to możliwe dzięki nowoczesnemu, bezbolesnemu leczeniu endodontycznemu (kanałowemu).
Większość pacjentów, będących po wizytach u stomatologów leczących tradycyjnymi metodami, jest pozytywnie zaskoczona tym, że pod mikroskopem można wyleczyć nawet na pozór beznadziejne przypadki. Za pomocą tego zapewniającego precyzję działania sprzętu endodonta może dostrzec dodatkowe kanały i anomalia, które wcześniej skazywały leczenie kanałowe na porażkę.
Leczenie kanałowe jest zdecydowanie tańsze i mniej inwazyjne niż usunięcie uszkodzonego zęba i zastąpienie go mostem protetycznym lub implantem. Dlatego w obliczu dylematu, czy usunąć ząb, czy lepiej wyleczyć go kanałowo, warto podjąć wyzwanie i skorzystać z leczenia endodontycznego.
Pamiętajmy, że ekstrakcja zęba jest krokiem nieodwracalnym, powodującym konieczność uzupełnienia braku zębowego w przyszłości. Zanim więc zadecydują Państwo o usunięciu zęba, sugerujemy sprawdzić, czy na pewno nie da się go uratować. U nas jest to możliwe. Nowoczesny sprzęt i miła obsługa, komfort, wygoda i skuteczność – to podstawa naszego działania.
W trosce o Państwa komfort, każdy zabieg wykonywany jest bezboleśnie w komputerowym znieczuleniu The Wand.
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe w dużym uproszczeniu polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.
Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym i ciągle udoskonalanym narzędziom kanałowym. Używamy narzędzi ze stopów niklowo-tytanowych (Race, K3), które są bardzo giętkie i pozwalają na opracowanie nawet bardzo krętych i wąskich kanałów.
Mechaniczne opracowanie systemu kanałów korzeniowych jest wspomagane obfitym płukaniem kanałów takimi środkami chemicznymi jak: podchloryn sodu, kwas cytrynowy i alkohol izopropylowy. Środki te mają za zadanie zdezynfekować i pomóc oczyścić cały system kanałowy. Długość kanałów jest precyzyjnie ustalana przy pomocy endometru (elektroniczne urządzenie do pomiaru długości kanałów) oraz zdjęć RVG.
Nieocenionym w leczeniu endodontycznym jest mikroskop zabiegowy. Dzięki niemu możemy zlokalizować liczne ujścia kanałowe, które bez niego są niewidoczne, a ich pominięcie jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia w leczeniu. Mikroskop pozwala zajrzeć do wnętrza kanału, zlokalizować i usunąć złamane narzędzia lub udrożnić wąski kanał korzeniowy.
Po opracowaniu kanałów korzeniowych są one szczelnie wypełniane. Najlepszym materiałem stosowanym do wypełniania kanałów jest gutaperka. Dzięki podgrzaniu (B&L Super Endo) gutaperka jest płynna i rozkłada się równomiernie w całym kanale oraz kanałach bocznych, pozwalając na trójwymiarowe wypełnienie. Ma ono uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych.
W trakcie i na koniec leczenia konieczne jest wykonanie kilku zdjęć RVG. Ostatnim etapem leczenia jest odbudowa zęba. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub – jeśli korona jest zniszczona – wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.
Zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają powtórnego leczenia, które jest zawsze bardziej skomplikowane, czasochłonne i wymaga wykorzystania bardziej zaawansowanych technologii, a co się z tym wiąże jest droższe.
Najczęściej zadawane pytania
Czy leczenie endodontyczne jest bolesne?
Obecnie dzięki dobremu znieczuleniu komputerowemu leczenie kanałowe można przeprowadzić całkowicie bezboleśnie.
Czy ząb leczony kanałowo w krótkim czasie będzie utracony?
Absolutnie nie. Więcej niż 90 procent leczonych kanałowo zębów pozostaje w jamie ustnej tak długo jak zęby naturalne. Dobrze wykonane leczenie kanałowe daje możliwość dalszego funkcjonowania zęba jako całości i często uzupełnień protetycznych opartych na tym zębie – koronę, most lub inne uzupełnienie protetyczne.
Jaka jest alternatywa dla leczenia kanałowego?
Niestety, alternatywą jest tylko usunięcie zęba. Pozostawienie zęba bez leczenia może prowadzić do powstawania zmian zapalnych w kości znacznie trudniejszych w leczeniu niż zwykłe leczenie endodontyczne.
Czy po leczeniu kanałowym ząb może dalej boleć?
Zdarza się, że przez kilka dni po leczeniu endodontycznym ząb jest delikatnie wrażliwy na nagryzanie. Objaw taki występuje bardzo rzadko i nie jest uciążliwy.