Piękne i zdrowe zębywizytówką każdego człowieka sukcesu

Korony i mosty

Korony i mosty są stałymi uzupełnieniami protetycznymi. W odróżnieniu od uzupełnień ruchomych, takich jak protezy zębowe, które trzeba codziennie wyjmować i czyścić, korony i mosty są mocowane do istniejących zębów lub implantów i mogą być zdejmowane jedynie przez dentystę.

Korony

Korona służy do całkowitego przykrycia uszkodzonego zęba. Oprócz funkcji wzmocnienia zęba, poprawia jego wygląd, kształt lub wielkość. Koronę cementuje się lub przykręca do implantu, gdzie swoim wyglądem, strukturą i funkcją zastępuje ząb. Kolor korony porcelanowej lub ceramicznej dopasowuje się do naturalnego zabarwienia zębów.

 

Jakie są wskazania do założenia korony protetycznej?

• zastąpienie dużych wypełnień, gdy pozostało zbyt mało zęba,

• zabezpieczenie słabego zęba przed złamaniem,

• odbudowa złamanego zęba,

• umocowanie mostu,

• pokrycie implantu,

• zakrycie przebarwionego lub zniekształconego zęba,

• pokrycie zęba po leczeniu kanałowym.

 

Rodzaje koron

Pełnoceramiczne
Stanowią aktualnie najdoskonalsze rozwiązanie w protetyce stomatologicznej. Innowacyjność tych koron wynika z zastosowania wspomagania komputerowego przy ich projektowaniu i wykonywaniu oraz stosowanego materiału, którym jest tlenek cyrkonu. Dzięki połączeniu tych dwóch czynników korony pełnoceramiczne mają wiele zalet, wśród których najważniejsze są: estetyka, precyzja, wytrzymałość oraz bezpieczeństwo. Brak podbudowy metalowej sprawia, że światło na koronach pełnoceramicznych zachowuje się w sposób naturalny, typowy dla zdrowych własnych zębów. Korony pełnoceramiczne dają możliwość odtworzenia cech przezierności szkliwa oraz naturalnych refleksów świetlnych. Dzięki temu finalny efekt pozostaje bez kompromisów – ząb z koroną pełnoceramiczną jest niemal nie do odróżnienia od naturalnej korony własnego zęba
Korony porcelanowe na podbudowie ze złota
Są bardzo wytrzymałe i zapewniają właściwą estetykę w większości przypadków. Warto w nie zainwestować ponieważ:

• złoto jest metalem biozgodnym o unikalnych właściwościach bakteriostatycznych, dzięki czemu zmniejsza ryzyko próchnicy wtórnej

• złoto jest metalem szlachetnym, dzięki czemu nie ma zjawiska wędrówki jonów w jamie ustnej, co po wielu latach mogłoby doprowadzić do ściemnienia dziąsła nad koroną

• żółty kolor złota jest bardziej korzystny niż srebrno-szary kolor stali, dzięki czemu korona porcelanowa na podbudowie ze złota wygląda bardziej naturalnie, ma korzystniejszy kolor i korzystniej odbija światło

• złoto jest metalem bardziej elastycznym niż stal, co jest lepsze dla rozkładu sił i mechaniki pracy wkładu koronowo-korzeniowego i korony zęba.

Zastosowanie złota minimalizuje ryzyko próchnicy wtórnej pod koroną protetyczną. Z tego względu zaleca się stosowanie go w zębach głęboko złamanych lub zniszczonych poddziąsłowo. Ze względu na swoje właściwości korony porcelanowe na złotej podbudowie są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Złoto, choć niewidoczne pod porcelaną, zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności
Korony ceramiczne na podbudowie stalowej
Stanowią najpowszechniejszą grupę koron ze względu na swoje właściwości i korzystną cenę. Podbudowa metalowa zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną takich koron, natomiast wysokiej jakości porcelana gwarantuje satysfakcjonujący efekt estetyczny w większości przypadków.
Korony porcelanowe na podbudowie stalowej są idealne do odbudowy odcinków bocznych – zębów przedtrzonowych i trzonowych. Stosuje się je również w odcinku przednim, jednak ustępują one estetyce koron pełnoceramicznych. Wynika to z obecności metalu, który oczywiście nie jest widoczny pod porcelaną, natomiast zmienia pracę światła w takiej koronie i nie pozwala uzyskać naturalnego dla wielu zębów efektu przezierności.
Inny jest również wygląd samych dziąseł, które w warunkach naturalnych sprawiają wrażenie, jakby były rozświetlone od wewnątrz. Natomiast nieprzepuszczalna dla światła warstwa metalu w podbudowie metalowej sprawia, że dziąsła mają ciemniejszy odcień.

Mosty

Mosty są wykorzystywane do zastąpienia jednego lub więcej brakujących zębów. Umieszcza się je w pustych przestrzeniach, mocując do sąsiadujących naturalnych zębów lub implantów. Zęby te, zwane filarami, służą jako punkty zakotwiczenia mostu. Do koron, które pokrywają filary, mocowany jest ząb zastępczy, określany jako element mostu. Podobnie jak w przypadku koron, pacjent ma możliwość wyboru materiału, z jakiego wykonany zostanie most.

W naszych gabinetach wykonujemy mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej lub metalowej.

Tlenek cyrkonu jest materiałem niezwykle wytrzymałym, wysoce estetycznym, w kolorze naturalnego zęba. Wytwarzany jest w oparciu o technologię komputerową, dzięki czemu uzyskuje się największą szczelność i dokładność.

Jak wygląda mocowanie mostów

1. Dentysta spiłowuje zęby sąsiadujące z przestrzenią, pobiera wycisk i przesyła go do laboratorium. Zakłada jednocześnie tymczasowe korony lub most.

2. Lekarz przymierza nowy porcelanowy mostek do zębów. Ocenia jego szczelność i dopasowanie w zgryzie.

3. Stomatolog usuwa tymczasowe korony lub most i jeżeli pacjent akceptuje kształt i kolor nowych zębów, most cementowany jest na stałe do zębów sąsiadujących, zakrywając przerwę międzyzębową.

 

W naszych gabinetach wykonujemy również mosty kompozytowe, w przypadku których nie ma konieczności szlifowania sąsiednich zębów i wstawiania implantów! Mosty kompozytowe to możliwość szybkiego, bezbolesnego wykonania uzupełnienia brakującego zęba, w trakcie zaledwie jednej wizyty. Metoda ta, polegajaca na wklejaniu uzupełnienia pomiędzy własne zęby pacjenta, jest trwała i co najważniejsze odwracalna – nie powoduje uszkodzenia tkanek zęba. Jedyny warunek do przeprowadzenia zabiegu to istnienie zębów sąsiadujących z „luką”. Odbudowujemy tylko pojedyncze braki.
Zalety:

• nie uszkadzamy i nie szlifujemy zębów sąsiednich,

• wklejamy ząb podczas jednej wizyty (ok. 2 godz.),

• możemy usunąć most bez szkody dla zębów,

• zapewniamy wysoki poziom estetyki i dużą trwałość.