Licówki w Rzeszowie
Masz problem z przebarwieniami na zębach? A może przydałaby Ci się delikatna korekta kształtu lub ułożenia zębów w łuku? Efekty te można uzyskać przy pomocy licówek.
Licówki to cienkie nakładki powlekające przednią (licową) część zęba. Nakłada się je na zdrowy ząb, który dzięki temu może zostać wydłużony, poszerzony oraz mogą zostać zmniejszone jego krzywizny. Licówki dostępne są jako wyrób z kompozytu lub porcelany.
Licówki porcelanowe wykonane są z niezwykle wytrzymałego, półprzezroczystego materiału – porcelany – o wyglądzie zbliżonym pod względem koloru oraz wrażenia dotykowego do naturalnego szkliwa zębów. Grubość licówek waha się w granicach 0,3-0,5 mm i pozwala na maksymalne ograniczenie ingerencji w zdrowe tkanki zęba. Mimo tej niewielkiej ingerencji, licówki pozwalają osiągnąć spektakularne efekty. Można je stosować u Pacjentów w różnych grupach wiekowych. Oprócz tego, że wyglądają doskonale, są bardzo trwałe i nie mają negatywnego wpływu na dziąsła. Licówki są odporne na silne przebarwienia, dlatego biały uśmiech pozostaje niezmieniony przez wiele długich lat.
Licówki pozwalają na:
• zmianę koloru zębów, poprzez pokrycie przebarwień, plam lub poprzez rozjaśnienie zębów,
• korektę estetyczną kształtu zęba poprzez jego wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie,
• estetyczną odbudowę częściowo utraconego zęba,
• korektę położenia zęba w łuku, w przypadku niewielkich nieprawidłowości w postaci wychylenia lub rotacji zęba – możliwość uniknięcia leczenia ortodontycznego,
• estetyczne zamknięcie szpar między zębami.
Zalety licówek:
Licówki ceramiczne stanowią przede wszystkim atrakcyjną alternatywę dla koron pełnych ze względu na:
• trwałą barwę i połysk oraz nie uleganie przebarwieniom,
• niewielki zakres preparacji twardych tkanek zęba,
• wyjątkową szczelność brzeżną,
• dużą odporność na ścieranie,
• bardzo dobry efekt estetyczny,
• kompatybilność z tkankami przyzębia,
• znaczną poprawę samopoczucia pacjentów po zakończonym leczeniu.
Jak wygląda zakładanie licówek?
Przed wykonaniem licówek dentysta musi przygotować przednią powierzchnię zęba pod licówkę, nadając jej odpowiedni kształt.
Na początku podaje znieczulenie miejscowe, by zabieg szlifowania był całkowicie bezbolesny. Następnie, używając specjalnych narzędzi, usuwa niewielką ilość zewnętrznej powierzchni korony zęba, a potem pobiera wycisk zębów. Jest on przesyłany do pracowni stomatologicznej. Tam odlewany jest z niego model gipsowy, który służy jako kopia zębów do przygotowania licówek
Cały ten proces może trwać od jednego do trzech tygodni. W tym czasie dentysta może założyć Ci tymczasowe licówki, które chronią oszlifowane zęby. Na następnej wizycie dentysta dopasowuje nowe licówki do zębów. Następnie zewnętrzną powierzchnię zębów dokładnie czyści i wytrawia, a potem cementuje do niej licówkę. Przy pomocy specjalnej lampy cement dentystyczny jest utwardzany i na stałe łączy licówkę z zewnętrzną powierzchnią zęba. Ewentualny nadmiar cementu jest odcinany i polerowany, aby osiągnąć naturalny i estetyczny wygląd odbudowanego zęba.
Przeciętnie licówki starczają na kilkanaście do kilkudziesięciu lat, czasem niemniej jednak dochodzi do sytuacji, które wymuszają wymianę odbudowy.