Czy kobiety w ciąży zgłaszają się na leczenie lub zabiegi profilaktyczne do waszych gabinetów stomatologicznych? Jakie są Wasze doświadczenia?

Co raz częściej. Rośnie świadomość dotycząca leczenia stomatologicznego w ciąży, co bardzo mnie cieszy. Do tej pory funkcjonowało w tym temacie wiele mitów, ale to się zmienia. Dziś kobiety w ciąży wiedzą, że jeżeli dzieje się coś niepokojącego wizyta u dentysty jest niezbędna i że nie warto odkładać leczenia na później bo ryzyko jest zbyt duże. Najczęściej ciężarne zgłaszają się do stomatologa z powodu bólu zęba, próchnicy lub w celu usunięcia  kamienia nazębnego, który zwiększa ryzyko zapalenia dziąseł.

Czy to prawda, że stan naszej jamy ustnej może mieć wpływ na zdrowie rozwijającego się dziecka?

Tak to prawda. Takim przykładem jest zarówno stan zapalny związany z próchnicą czy kamieniem nazębnym, który  może mieć wpływ na poród przedwczesny i niską masę urodzeniową dziecka. Niestety wciąż większość pań zgłasza się do stomatologa dopiero gdy coś się dzieje, zapominając o tym, że na wizytę profilaktyczną należy zgłaszać się co 6  miesięcy. Okres ciąży nie powinien nas z tego obowiązku zwalniać. Wszystko po to, aby uniknąć choroby poprzez odpowiednio wykonaną profilaktykę. Dlatego na taką  wizytę profilaktyczną najlepiej zgłosić się w 2 trymestrze. Bywa, że niczego nie czujemy, a w zębie rozwija się próchnica lub infekcja.

Wspomniała Pani o kamieniu nazębnym. Czy możemy go bezpiecznie usunąć będąc w ciąży?

Oczywiście. Skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków jest zabiegiem bezpiecznym, skutecznym i bezbolesnym. Może zostać wykonany podczas ciąży, a nawet powinien ze względu na ryzyko wystąpienia stanu zapalnego. Ultradźwięki nie mają żadnego wpływu ani na mamę ani na dziecko, dlatego nie ma powodu aby obawiać się jego wykonania.

A co jeżeli trzeba będzie usunąć ząb?

Zacznę od tego, że usunięcie zęba to ostateczność. Zawsze staramy się robić wszystko aby tego uniknąć. Jednak jeżeli okaże się, że ząb nie nadaje się już do leczenia i konieczna będzie ekstrakcja  – trzeba zęba usunąć. W pierwszym i trzecim trymestrze taką decyzję zawsze konsultujemy z lekarzem ginekologiem, który prowadzi ciąże i ocenia czy nie ma żadnych przeciwwskazań.

A czy leczenie kanałowe jest możliwe do przeprowadzenia?

W ciąży można bezpiecznie przeprowadzić leczenie kanałowe. Spotykam się jednak często z opiniami, że nie jest to do końca bezpieczne ze względu na brak możliwości przeprowadzenia diagnostyki, czyli zdjęcia RTG. Nic bardziej mylnego! Lekarz może bezpiecznie je wykonać u ciężarnej stosując nowoczesny sprzęt i zachowując wszelkie środki ostrożności takie jak: fartuch ołowiany, kołnierz na szyję, minimalną dawkę promieniowania i staranność wykonania samej procedury, by nie trzeba było zdjęcia powtarzać.Pamiętajmy, że bolący, nieleczony ząb jest jak tykająca bomba. Grozi przeniesieniem się stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb, a następnie na cały organizm, co jest niebezpieczne i dla kobiety, i dla jej dziecka.

A co z kwestią znieczulenia miejscowego?

Leczenie zębów w ciąży w znieczuleniu jest oczywiście możliwe i całkowicie bezpieczne. Właściwie dobrany i podany lek nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Wykonujemy znieczulenie miejscowe, a lek który stosujemy nie zawiera preparatów  obkurczających naczynia krwionośne. Zakładanie wypełnienia też jest całkowicie bezpieczne dla płodu, ponieważ nie przenika ono poza strukturę zęba. Pamiętajmy, że stres związany z infekcją zęba i możliwe powikłania, jeśli go nie wyleczymy, są groźniejsze dla pacjentki niż podjęcie leczenia.

Rejestracja

  

+48 17 773 57 57

pon. - pt.: 07:00 - 21:00
sob.: 07:30 - 15:30

Dlaczego my?

Uwielbiamy spełniać Wasze marzenia. Piękny uśmiech to nasza specjalność!
Działamy już ponad 10 lat! W tym czasie zaufało nam dziesiątki tysięcy pacjentów.
Stosujemy nowoczesne i sprawdzone metody leczenia
Twój komfort jest dla nas równie ważny jak Twój piękny uśmiechem – dlatego leczymy bez bólu
Dbamy o dobrą atmosferę i partnerstwo – poczujesz to od pierwszego momentu!