Wiele osób sądzi, że to prosty zabieg wy-starczy wszczepić implant, a po paru miesiącach założyć koronę. Pani Doktor jak leczenie implantologiczne wygląda w praktyce?

W  niektórych  nieskomplikowanych  przypadkach  zabieg faktycznie można wykonać w taki sposób. Szybka diagnostyka ,wszczepiamy implant, 2-3 miesiące gojenia i robimy koronę, ale najczęściej leczenie implantoprotetyczne wymaga szerokiego spojrzenia na prawie wszystkie dziedziny stomatologii oraz ścisłej współpracy pacjenta, higienistki, technika i lekarzy różnych specjalności. Wszystko po to, aby pacjent cieszył się nie tylko swoim pięknym uśmiechem, ale również jego wieloletnią trwałością.

Od czego więc zaczynamy? Jaki jest pierwszy krok leczenia?

Pierwszy krok leczenia to odpowiednie przygotowanie pacjenta oraz szczegółowa diagnostyka. To bardzo ważny etapy. Chcąc uzyskać długotrwały i estetyczny efekt końcowy planujemy leczenie kompleksowo. Bierzemy pod uwagę wiele aspektów. Z jednej strony niezmiernie wazne jest poznanie potrzeb pacjenta ,ustosunkowanie sie do nich a z drugiej strony realna ocena możliwośći wykonania i bezpieczeństwa danego zabiegu .Dlatego przeprowadzamy z pcjentem szczegłowy wywiad dotyczący ogólnego stanu zdrowia, współistniejących lub przebytych chorób, przyjmowanych leków, a także ewentualnych nałogów i wcześniejszych doświadczeń z leczeniem stomatologicznym. Kierujemy pacjenta na badania krwi. Oprócz podstawowej morfologii oceniamy poziom cholesrterolu,, glukozy, hormonów tarczycy oraz poziom witaminy D3, która w naszym klimacie u wielu pacjentów jest poniżej normy. Jeszcze raz chcę podkreślić, że bezpieczeństwo zabiegu jest dla nas priorytetem. Właśnie dlatego niektóre zabiegi odsuwamy w czasie dbając o odpowiednią suplementację pacjenta czy wysyłając  go na konsultacje do innych specjalistów, a nierzadko prosimy o przygotowanie pacjentów i zgodę na zabieg od ich lekarzy prowadzących. Zdarzały się też przypadki, że niekwalifikowaliśmy pacjenta do zabiegu i szukaliśmy innej możliwości  zabezpieczenia  go  protetycznie.  Uzupełnienia  protetycznego poprawiającego jego komfort życia i żucia.

Pani  Doktor  powiedzmy  w  takim razie  więcej  na  temat  przeciwskazań  do zabiegu.

Przeciwskazania są różne, prez co rokowanie u danych pacjentów też może być różne. Dzielą sie one na miejscowe i ogólne. Te pierwsze związane są z miejscem implantacjii i czesto można je ominąć po przeprowadzeniu dodatkowych zabiegów. Te drugie natomiast związane  są  tak  jak  podkreślałam  wcześniej z  aktualnym  stanem  zdrowia  pacjenta  oraz chorobami przebytymi. Do nich należą mi.n. nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, zaburzenia układu krzepnięcia, choroba reumatoidalna czy inne choroby wyniszczające. Ciąża oraz  zbyt  młody  wiek  pacjenta  jest  również przeciwskazaniem pacjenta , na szczęśćie tymczasowo.

Stan zdrowia pacjenta przy zabiegu chirurgicznym jest bardzo istotny. Ale czy są  jeszcze  inne  czynniki,  które  są  brane pod uwagę?

Ważne są rownież warunki kostne, zgryzowe,  stan  i  zdrowie  jamy  ustnej  .Badamy pacjenta  oceniając  wstępnie  wygląd  twarzy, uśmiech, kwalifikujemy zęby konieczne do leczenia, sprawdzamy stan śluzówek, dziąsła w okolicy przyszłego implantu,  stan przyzębia, atakże m.in.  poziom higieny. Wykonujemy zdjęcia fotograficzne, pobieramy wyciski na modele diagnostyczne oraz kierujemy pacjenta na badania radiologiczne - pantomogram oraz tomografię komputerową aby ocenić m. in. ilość i jakość kości w miejscu planowanej implantacji.

Na  czym  polegają  wymienione  przez  Panią  badania  radiologiczne, które wykonywane są dodatkowo?

Pantomogram  jest  wstępnym  zdjęciem  przeglądowym,  na  którym stomatolog widzi jednocześnie kości żuchwy i szczęki, wszystkie zęby, część zatok szczękowych oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Badanie jest bardzo pomocne w ocenie potrzeb, a także możliwości leczniczych i stanowi udokumentowanie stanu wyjściowego. Dużo bardziej szczegółowym badaniem jest stomatologiczna tomografia stożkowa.  Pozwala określić ilość i jakość kości, jej anatomię, ewentualne patologie, stany zapalne, itp. Co najważniejsze - tomografia pozwala zadbać o bezpieczeństwo zabiegu już na etapie planowania. Możemy na niej określić obecność ewentualnych przeszkód oraz wirtualnie zaplanować zabieg wszczepienia implantów.Dopiero tak zebrane dane pozwalają nam na zaplanowanie zabiegu. Po konsultacjach zespołowych lekarzy różnych specjalności umawiamy się ponownie z pacjentem na przedstawienie wyników konsultacji oraz przedstawienie planu leczenia.

Czyli faktycznie nie zawsze jest to leczenie takie łatwe i szybkie. Wymaga trochę przygotowań i czasu.

Jeszcze raz chcę podkreslić, że im lepsze mamy warunki kostne i zgryzowe, im szybciej po utracie zęba pacjent zdecyduje sie na jego uzupełnienie, tym zabieg jest prostszy, szybszy i przewidywalny a co za tym idzie – tańszy.

Rejestracja

  

+48 17 773 57 57

pon. - pt.: 07:00 - 21:00
sob.: 07:30 - 15:30

Dlaczego my?

Uwielbiamy spełniać Wasze marzenia. Piękny uśmiech to nasza specjalność!
Działamy już ponad 10 lat! W tym czasie zaufało nam dziesiątki tysięcy pacjentów.
Stosujemy nowoczesne i sprawdzone metody leczenia
Twój komfort jest dla nas równie ważny jak Twój piękny uśmiechem – dlatego leczymy bez bólu
Dbamy o dobrą atmosferę i partnerstwo – poczujesz to od pierwszego momentu!